ÚLeT 2016 – Krotitelé bludů

To jsme my …

01-vylet-32-small

Pod následujícími odkazy se můžete podívat na své prezentace fyzikálního bádání:

                           

 

Sobota – poznáváme se na festivalu Krotitelů bludů

Po příjezdu stavíme společně nejen naše stanové městečko, ale při čekání na zbytek účastníků si zkoušíme házet, s čím se dá. Už jste házeli flintu do žita? Hlavní úkol prvního společného dne je seznámit se. A to jsme náležitě započali společnými seznamovacími hrami. Naši

Krotitelé bludů Jamie a Adam se také museli předvést se svou jedinečnou show – Vidět zvuk, slyšet světlo.

A v seznamování jsme pokračovali ve velkých i malých skupinkách – různými úkoli jsme zjišťovali, jací jsme v týmu a jak se nám spolu pracuje. Nebo spolupracuje?

Večer jsme bohužel zapomněli fotit, ale pro připomenutí. V prvním večerním programu jsme běhali a hledali vykopávky, které jsme prodávali zase zpět do muzea. Celou věc ztěžovaly podivné příšery, které se nás snažily chytat. Asi proto neměli čas fotit 🙂 A na konec dne jsme se vrhli na fyziku a posvítili si ve večerním šeru na kde co. Bavili jsme se s Bárou o optice v želé a jak vzniká duha, se Sašou jsme se dívali na vznik barev a jejich míchání, s Adamem jsme se dívali na svlečený laser, s Vojťákem jsme silným laserem propalovali kde co a s Vlaďkou jsme zkoumali světlo v akvárku.

Neděle – mýty lidského těla

Ranní proběhnutí nám po ránu zajistila Saša 🙂

A pak nás čeká vrchol dne. PITVA. Zblízka se podívat, ja funguje oko, srdce a elektronika a moct si je rozpitvat se nepoštěstí každý den. Jsme hrdí na to, že jste to tak bravurně zvládli. A snad jste si tím odnesli zajímavou zkušenost.OKO

Odpoledne se z velkého zážitku jdeme provětrat ven a zkoušíme si plnit zajímavé úkoly, které hledáme pomocí mapy.

A po pitvě se sluší, prozkoumat trochu i vlastní tělo. A tak se na mnoha stanovišti seznamujeme, jak silné máme plíce, jak velkou frekvenci blikání už nevidíme, jak vysoké sneseme napětí, jaké hranice má náš sluch, jaký je náš klidový tep a tep po běhu, jakou máme rychlost reakce a jakou energii zvládneme vyrobit za 1 minutu.

A trochu vyběhání ke konci dne s TOI TOI tématikou 🙂

Kotitelé bludů se činili a ukázali nám skvělé výbuchy s kapalným dusíkem. Ale celý den jakoby narušovala postava Magnuse Svensona, která se neustále pídila, jakou sledovanost Krotitelé mají.

U ohně jsme dostali zdrcující oznámení. Magnus Svenson, majitel televize, která Krotitele vysílá, jim neprodlouží smlouvu. Krotitelé zmizí z obrazovek. O co Magusovi jde, když byl ten pořad tak sledovaný?

 
 
 

Pondělí – vlastní výzkum raket

Ráno se věnujeme praktické i teoretické zdravovědě. Učíme se o lécích, jak přenést zraněného nebo jak vést správně slepce. A hlavně zkoušíme první pomoc. Kdo ví, kdy ji také budeme potřebovat.

Krotitelé bludů jsou na dlažbě, ale nevzdávají se. Společnými silami a vývojem můžeme dostat grant od NASA a v našem velkolepém seriálu, který pro svou velkolepost potřebuje velkolepé peníze, pokračovat. Teď už jen vyvinout tu raketu.

A teď ještě aby lítala…

Na facebooku a dalších veřejných sítích se snažíme sbírat like, abychom ukázali, že je o Krotitele opravdu zájem.

Večer tak trochu odpočinkově hrajeme šarády.

A usínáme u letního kina s Apollem 13. Těm to přece jen letělo dál, než nám.

 
 
 
 

Úterý – výlet do hor

Ráno se balíme a vyrážíme do hor. Cestou nahoru se doslova učíme příběh barona Harracha, který byl významnou postavou Krkonoš. Kdo si toho zapamatoval nejvíc? Docházíme až k prameni Labe a vydáváme se na sestup nádherným údolím s krásnými výhledy. Tak jak se vám líbil výlet letos?

Po výletě už jen novy na ramena a pohoda u ohně a kytary. Děkujeme všem hráčům i zpěvákům 🙂

 
 
 
 

Středa – velká fyzika

Ranní běhačka se Sašou, tentokrát člověče 🙂

Většinu dne pak trávíme výzkumu velkého fyzikálního tématu. Na výběr jsme měli s Atreyem výzkum víru, s Bárou výzkum mikrovlnky, s Adamem radioaktivitu a se Svenem výzkum tlaku atmosféry.

Odpoledne trávíme konstruktivně – konstruujme katapulty. A nakonec se přidávají i vedoucí se svým obřím, leč né zcela funkčním modelem.

Večer nás s Frantou čekají drama hrátky a dostáváme tak ze sebe trochu kreativity.

A na závěr dne na střeše hvězdárny pod svitem měsíce debatujeme na rozličná vážná i nevážná témata v naší úletí čajovně.

 
 

Čtvrtek – noční hra

Ve čtvrtek se probouzíme do sluníčkového rána a trochu si zazpětnovazbujeme k předešlé čajovně.

Velkou část dne pak strávíme pájením ionizační komory, tedy detektoru radioaktivity. Práce je to náročnější než jsme předpokládali a tak vyrábíme i po obědě a ne všechny komory přes veškeré úsilí fungují.

Chce to velké odreagování a tak se jdeme vyběhat oblíbeným UFBY.

A vodní bitvou 🙂

Večer se chýlí a nás čeká velké stěhování. Dnes totiž budeme spát venku. Přístřešky již z loni umíme a stavíme je efektivněji. V noci pak zkoušíme temnou noční hru, kdy se snažíme vloupat do Svensonova obydlí, abychom ukradli usvědčující materiály na pomoc Krotitelům bludů.

Pátek – usvědčení Svensona

Ráno se probouzíme pod přístřešky i pod širákem a pokračujeme v novém dni a luštíme Svensonovy zkartované materiály.

Přes den nás čeká výroba. Pájíme si vlastní digihru….

A vyrábíme pastičkomobil.

K večeru se vydáváme dopadnout Magnuse Svensona přímo do jeho domu. Každý svou cestou – hrajeme živou textovku.

Večer po usvědčení Svensona a obnově pořadu Krotitelů bludů vše náležitě oslavíme na zahradní párty 🙂

 
 

Sobota – loučení

A to je konec našeho společného ÚLeTu 2016! Loučíme se, jedno oko nezůstane suché a hlavně těšíme se na příští rok!